Patarimai imant vartojimo paskolą

Prieš imant vartojimo paskolą yra svarbu laikytis gerųjų skolinimosi praktikų. Tai padės sumažinti finansinių įsipareigojimų nevykdymo riziką bei išvengti galimų su tuo susijusių pasekmių. Žemiau pateikiame pagrindinius patarimus imant vartojimo paskolą.

Pasirinkite tinkamą finansavimo sprendimą

Vartojimo paskolos yra tik viena iš privatiems klientams finansų įstaigų teikiamų finansavimo paslaugų. Tai yra pavadinimas, skirtas apibūdinti užstato nereikalaujančias paskolas. Tačiau vartojimo paskolas galima skirstyti ir į daugiau kategorijų. Nors kiekvieną iš žemiau aptariamų paskolų taip pat galima laikyti vartojimo paskola arba paskola internetu, finansų įstaigos kiekvienai jų gali taikyti išskirtinę kainodarą. Todėl yra svarbu susipažinti su kiekvienos jų sąlygomis.

  • Paskola automobiliui – automobilio įkeitimo nereikalaujanti vartojimo paskola, skirta transporto priemonei įsigyti. Jai dažnai pritaikomos geresnės sąlygos, nei vartojimo paskolai, ypač jei ketinama įsigyti ekologišką automobilį.
  • Paskola būsto remontui – bet kokiems būsto įrengimo, remonto, atnaujinimo ar kitoms susijusioms reikmėms finansuoti skirta vartojimo paskola. Jai taip pat dažnai gali būti pritaikomos geresnės sąlygos.
  • Greitieji kreditai – vartojimo paskolos tipas, išskiriantis tuo, kad sprendimas dėl kredito priimamas ir pinigai pervedami išskirtinai greitai.
  • Lizingas – paslauga, dar žinoma kaip išperkamoji nuoma, yra vartojimo kredito tipas, kai pinigai yra skirti konkrečiai prekei ar paslaugai įsigyti. Įprastai tai kainuoja pigiau nei įprasta vartojimo paskola, tačiau gali pareikalauti pradinio įnašo. Informacijos apie lizingo ir vartojimo paskolos palyginimą ieškokite čia: lizingas ar vartojimo paskola?
  • Refinansavimas – jei turite brangesnių įsipareigojimų, kuriuos norite grąžinti anksčiau laiko ir taip sutaupyti palūkanų mokėjimų, galite imti refinansavimo paskolą, kuri yra skirta būtent šiam tikslui pasiekti.

Renkantis sau tinkamiausią finansavimo paslaugą, rekomenduojama įvertinti ir alternatyvas vartojimo paskolai:

  • Kredito kortelė – naudodamiesi kreditine kortele, jūs turėsite kredito limitą, kurį galėsite bet kada panaudoti atsiskaitydami už paslaugas ar pirkinius. Įprastai kredito kortelės naudojimas yra brangesnis nei vartojimo paskola, tačiau ją galima naudoti dalimis, todėl turėsite daugiau lankstumo.
  • Kredito linija – ji veikia panašiu principu, kaip ir kredito kortelė. Ją naudoti taip pat galite dalimis, tačiau neturėsite kortelės, todėl pinigus turėsite persivesti iš kredito linijos į savo asmeninę banko sąskaitą.
  • Paskola su turto įkeitimu – skolinantis įkeičiant turtą beveik visada yra pigiau nei imant vartojimo paskolą. Tačiau paskolos suteikimas trunka daug ilgiau, dažniausiai reikalingas hipotekos sutartis, notaro patvirtinimas ir kt. Taip pat dažnai paskolos su užstatu turi aukštą minimalią skolinimosi sumą, todėl tokia paskola nėra tinkamai vartojimui ar kitiems kasdieniams poreikiams.
  • Būsto paskola – kreditas skirtas būstui ar kitam nekilnojamam turtui įsigyti įsigyti. Pasiskolinti pinigai negali būti panaudojami kitam tikslui.

Kiekviena iš šių paskolų rūšių gali skirtis savo sąlygomis ir finansavimo paskirtimi. Todėl prieš imant vartojimo paskolą yra svarbu įvertinti savo poreikį ir rasti jį geriausiai atitinkantį finansavimo sprendimą.

Taip pat įvertinkite, ar vartojimo paskola jums tikrai yra būtina.

Pasirinkite tinkamą vartojimo paskolos davėją

Vartojimo paskolas gali suteikti visos Lietuvos banko patvirtintos finansų įstaigos. Tarp jų:

Neapsistokite ties vienu finansų įstaigos tipu. Suprantama, kad jei turite banko sąskaitą vienoje įstaigoje, gali atrodyti paprasčiau vartojimo paskolą imti būtent iš jos. Tačiau tai gali reikšti, kad pasiskolinsite brangiau, o sutarties sąlygos bus prastesnės.

Todėl svarbu pasirinkti ne tik paskolos rūšį, bet ir paskolos davėją. Visus Lietuvos banko patvirtinus vartojimo kredito davėjus galite rasti čia: vartojimo kredito davėjų sąrašas.

Įvertinkite, kokio dydžio paskola reikalinga

Prieš imant paskolą yra svarbu įvertinti ir tai, kokio dydžio paskola jums reikalinga. Jei pasiskolinsite per daug – turėsite mokėti palūkanas už pasiskolintus pinigus, kurie jums nėra reikalingi. Jei pasiskolinsite per mažai – gali reikėti imti dar vieną paskolą ir mokėti papildomus sutarties sudarymo mokesčius. Todėl prieš imant paskolą yra svarbu tiksliai nustatyti reikiamą paskolos sumą.

Jei to padaryti negalite, apsvarstykite galimybę pasinaudoti kredito linija. Ją galėsite panaudoti dalimis ir pasiskolinti tiksliai tiek, kiek reikės tuo metu ir palūkanas mokėsite tik už panaudotą kredito limito dalį.

Prieš imdami vartojimo paskolą, palyginkite bent kelis vartojimo kredito davėjus

Nepriklausomai nuo pasirinkto vartojimo paskolos ar kitos paskolos rūšies, rekomenduojama palyginti bent kelis kredito davėjus ir jų siūlomas sąlygas. Rekomenduojama atsižvelgti į šiuos veiksnius:

  • BVKKMN – tai tiksliausiai kredito kainą nurodanti norma. Kitaip nei metinė palūkanų norma, į BVKKMN skaičiavimą kartu su palūkanomis yra įtraukiami ir kiti su paskolos sutarties administravimu susiję mokesčiai. Todėl vertinant ir lyginant vartojimo paskolas rekomenduojama atsižvelgti į BVKKMN dydžius.
  • Akcijos, nuolaidos ir išskirtinės sąlygos – vartojimo paskolai, jos ar kitos paskolos rūšiai gali būti taikomos nuolaidos ar išskirtinės sąlygos. Pasidomėkite, ar atitinkate akcijos sąlygas ir galite pasiskolinti su nuolaida ar pasinaudoti išskirtinėmis sąlygomis. Viena iš dažniausiai pasinaudojamų akcijų yra paskolos be palūkanų akcija, skirta pirmą kartą paskolos paraišką teikiantiems vartotojams.
  • Lankstumas – kuo daugiau pasirinkimo turėsite, tuo lengviau patenkinsite savo finansavimo poreikį. Šiuo atveju vertėtų įvertinti ne tik leistiną pasiskolinti paskolos sumą ir terminą, bet taip pat išankstinio paskolos grąžinimo, grąžinimo grafiko ar kitų sutarties sąlygų keitimo sąlygas.
  • Paskolos davėjo reputacija – nėra neįprasta susidurti su tam tikromis problemomis ar turėti tam tikrų klausimų. Vartojimo kredito davėjo reputacija gali leisti suprasti, kaip tinkamai į klientų problemas reaguoja ir jas sprendžia klientų aptarnavimo specialistai.

Tačiau vertinant ir lyginant paskolas nereikėtų aklai pasikliauti vartojimo kredito davėjo interneto svetainėje ar vartojimo paskolos skaičiuoklėje nurodomomis vertėmis. Tai – preliminarios vertės. Konkrečias paskolos sąlygas vartojimo paskolos davėjas gali pateikti tik įvertinęs jūsų kreditingumą. Todėl prieš imant vartojimo paskolą rekomenduojama paraišką pateikti bent kelioms finansų įstaigoms. Pateikdami paraišką jūs neįsipareigojate kredito davėjui, bet gavę konkrečius pasiūlymus, galėsite tiksliai juos palyginti.

Įvertinkite savo galimybes grąžinti vartojimo paskolą

Prieš imant vartojimo paskolą yra būtina įvertinti savo finansinę padėtį ir galimybes vykdyti finansinius įsipareigojimus. Žinokite, kad grąžinti turėsite ne tik pasiskolintą sumą, bet ir palūkanas, kurios gali siekti iki 75% per metus. Taip pat turėsite padengti įvairius administravimo mokesčius (jei taikoma). Nepamirškite, kad laiku neatliekamos įmokos ar kitų sutarties sąlygų nevykdymas gali turėti didelių finansinių pasekmių. Tarp jų:

  • Delspinigiai.
  • Skolos išieškojimas per antstolius.
  • Kredito istorijos ir kredito reitingo pabloginimas.
  • Suprastėjusios galimybės gauti paskolą ateityje.
  • Padidėjusi kredito kaina skolinantis ateityje.

Todėl prieš sudarant vartojimo paskolos sutartį yra svarbu įvertinti savo finansinę padėtį: jau turimus įsipareigojimus ir jų vykdymo išlaidas, savo pajamas, jų tvarumą, kitus mokumą galinčius įtakoti veiksnius. Tinkamai valdydami ir planuodami asmeninius finansus sumažinsite finansinių įsipareigojimų nevykdymo rizikas.

Taip pat pasidomėkite, ar atitinkate visus reikalavimus vartojimo paskolai gauti. Plačiau apie tai: Kaip sužinoti, ar galiu gauti paskolą?

Susipažinkite su standartine informacija apie kreditą, bendrosiomis nuostatomis ir kitomis sąlygomis

Prieš sudarant vartojimo paskolos sutartį yra svarbu atidžiai susipažinti su standartine informacija apie kreditą, bendrosiomis nuostatomis ir konkrečiomis sutarties sąlygomis. Tai padės išvengti nesusipratimų, kai sudaryta sutartis turės paslėptų mokesčių ar kitų sąlygų, kurios nebuvo išaiškintos prieš sutarties sudarymą.

Taip pat prieš sudarydami sutartį pasidomėkite paskolos grąžinimo grafiku. Įvertinkite, ar įmokų mokėjimo diena jums yra tinkama, ar pats mokėjimų grafikas yra sudarytas taip, kad įmokas galėsite atlikti nevėluodami.

Daugiau patarimų ir naudingos informacijos ketinant imti vartojimo paskolą rasite Lietuvos banko puslapyje.

Vartojimo paskolos
Logo
Enable registration in settings - general