BVKKMN, BVKGMS, MPN – kas tai?

Kiekviename vartojimo paskolos davėjo puslapyje, skaičiuoklėje, reklamoje ar standartinės informacijos apie kreditą formoje susiduriama su įvairiais trumpiniais – BVKKMN, BVKGMS, MPN. Ką jie reiškia?

BVKKMN – bendra vartojimo kredito kainos metinė norma. Tai yra procentine išraiška išreikštas norma, kuri nurodo tikrąją kredito kainą procentais per metus. Ji visada yra didesnė nei palūkanų norma, nes kredito kainą sudaro ne vien tik palūkanos, bet ir sutarties administravimo mokesčiai. Todėl BVKKMN tiksliau nei palūkanų norma nurodo procentinę kredito kainą per metus nuo paskolos sumos.

BVKGMS – bendra vartojimo kredito gavėjo mokama suma. Tai yra tikslią kredito kainą nurodantis skaičius. Jis yra susijęs su BVKKMN: abu nurodo tikrąją kredito kainą. Tačiau BVKKMN yra išreikšta procentiniu dydžiu, tuo tarpu BVKGMS nurodo tikslią sumą, kurią reikės grąžinti kredito davėjui per visą sutarties laikotarpį.

MPN – metinė palūkanų norma. Tai procentine išraiška išreikšta norma, kuri nurodo palūkanų dydį per metus nuo pasiskolintos sumos. Palūkanos yra kaina, kurią paskolos gavėjas moka paskolos davėjui už paskolintus pinigus. MPN neįtraukia kitų kredito kainą įtakojančių faktorių.

Lyginant paskolas derėtų atsižvelgti būtent į BVKKMN, kaip tiksliausiai paskolos kainą išreiškiančią normą bei į BVKGMS, jei norima žinoti tikslią sumą, kurią reikės sumokėti už kreditą.

Kuo BVKKMN skiriasi nuo palūkanų normos?

Pagrindinis skirtumas tarp BVKKMN ir palūkanų normos yra tas, kad palūkanų norma nurodo tik palūkanų mokėjimų procentinę išraišką. Tuo tarpu BVKKMN nurodo visą kredito kainos procentinę išraišką, įskaitant palūkanų mokėjimus ir administravimo mokesčius.

Taip pat skiriasi ir palūkanų bei BVKKMN skaičiavimo formulės. Pastaroji yra patvirtinta Lietuvos banko valdybos nutarime „Dėl Bendros vartojimo kredito kainos metinės normos skaičiavimo taisyklių patvirtinimo“.

Vartojimo paskolos
Logo
Enable registration in settings - general