Norėdami sužinoti ir įvertinti savo galimybes gauti vartojimo paskolą, pirmiausia turite atsižvelgti į reikalavimus, kurie yra keliami paskolos gavėjams. Pagal teisės aktus (pvz. Atsakingo skolinimo nuostatai ir Vartojimo kredito įstatymas), vartojimo paskolos gavėjas privalo:
- Būti ne jaunesnis nei 18 metų amžiaus.
- Būti Lietuvos Respublikos pilietis arba turėti nuolatinį leidimą gyventi šalyje.
- Neturėti bendrų šeimos įsipareigojimų, kurie viršytų 40% šeimos pajamų.
- Neturėti pradelstų mokėjimų ar įsiskolinimų.
- Turėti darbą ir bent 4 mėnesių darbo stažą paraiškos teikimu metu. Dalis kredito davėjų taip pat gali vertinti ir individualios veiklos ar kitas pajamas.
Jei neatitinkate nors vienos iš šių sąlygų, vartojimo paskolos gauti negalėsite. Tačiau net jei patenkinate visas sąlygas, tai dar negarantuoja, kad paskola jums bus suteikta. Taip yra todėl, kad:
- Kredito davėjai gali taikyti papildomus reikalavimus.
- Mokumo vertinimas parodo per didelę riziką suteikti paskolą (plačiau apie tai čia: kredito istorija ir kreditingumo vertinimas).
Todėl be jau minėtų teisės aktų atitikties įvertinimo, taip pat rekomenduojama įvertinti ir bendrą savo finansinę padėtį bei kredito istorijos būklę. Tai padės tiksliau atsakyti į klausimą, ar galite gauti paskolą.
Tačiau kadangi visi vartojimo kredito davėjai taiko skirtingus reikalavimus, atlieka savo individualius kreditingumo vertinimus ir neįvertinę jūsų mokumo negali pateikti kategoriško atsakymo dėl paskolos gavimo, tiksliausiai savo galimybes gauti paskolą galite įvertinti pateikę paraišką vienam ar keliems kredito davėjams. Įvertinę jūsų paraišką ir atlikę mokumo vertinimą, kredito davėjai pateiks jums atsakymą dėl vartojimo paskolos suteikimo. Atminkite, kad paraiškos pateikimas ir atsakymo gavimas neįpareigoja jūsų pasirašyti sutarties, jei pasiūlytos sąlygos jūsų netenkina.
Kaip sužinoti, kiek galiu pasiskolinti?
Norėdami sužinoti, kokio dydžio paskolą galite gauti, galite pasinaudoti vartojimo paskolos skaičiuokle. Kai kurios skaičiuoklės gali parodyti ne tik tai, kiek galėsite pasiskolinti, bet ir jūsų galimybes gauti paskolą, atsižvelgiant į gaunamas pajamas, šeimyninę padėtį, turimus įsipareigojimus ir kt.
Tačiau maksimalų paskolos dydį galite apskaičiuoti ir patys. Tam tikslui turite atlikti šiuos veiksmus:
- Apskaičiuokite visas savo mėnesio pajamas.
- Apskaičiuokite visus savo mėnesio įsipareigojimus.
- Iš gautos mėnesio pajamų sumos atimkite mėnesio įsipareigojimus.
- Gautą sumą padalinkite iš visų savo mėnesio pajamų.
- Gautą proporciją atimkite iš 0.4 (40%).
- Gautą rezultatą padauginkite iš savo mėnesio pajamų ir žinosite, kiek maksimaliai galite skirti papildomų įsipareigojimų išlaidoms per mėnesį.
Bet prieš imdami vartojimo paskolą taip pat nepamirškite įvertinti ir kitų savo būtinųjų išlaidų. Taip pat visada rekomenduojama įvertinti ir galimus finansinės padėties pokyčius ateityje, kurie gali įvykti sutarties galiojimo laikotarpiu ir gali turėti įtakos jūsų finansams ir galimybei vykdyti savo finansinius įsipareigojimus. Tai reiškia, kad prieš skolinantis reikėtų vertinti galimus pokyčius, susijusius su darbo vieta, gaunamų pajamų dydžiu, išlaidomis ir bendru asmeniniu ar šeimos biudžetu.